čtvrtek 5. srpna 2010

Linuxové začátky s Mint 9 Isadora

Článků o Linuxu a různých jeho distribucí se na internetu povaluje spousta, ale většinou se nezaměřují na začínající uživatele a pokud ano, tak jsou napsány lidmi, kteří se v Unix/Linux oblasti pohybují již nějakou to dobu a tudíž jim spousta věcí připadá jako naprostá samozřejmost. Napadlo mě tedy proč nepřinést pohled relativního „tučňáčka“.

Skutečnost, že nemám s Linuxem moc zkušeností nepramení ani tak z toho, že bych Linux objevil teprve před nedávnem. První distribuci, co jsem zkoušel byla Mandriva asi tak dva-tři roky nazpátek. Dost času na to, abych získal hromadu zkušeností. Proč je tedy nemám? Je to jednoduché. Po týdnu letěla Mandriva z mého počítače do éteru. Co se tedy pokazilo a proč jsem to s tučňáčím OS vzdal? Pominu-li překopané rozhraní operačního systému a jiný styl ovládání, tak to byl žalostný nedostatek SW na který jsem byl zvyklý z Windows a moje „neschopnost“ řešit problémy a věci, jež mi vadily. Jakožto celkem pokročilému uživateli systému Windows XP mi nedělalo potíže adaptovat se na KDE, ale pokud si myslíte, že to stačilo, tak jste na omylu. Brzy totiž vyšla najevo nepříjemná skutečnost... Linux rozhodně není klikací systém. Tuto větu vy si měli zapamatovat především uživatelé plánujíc přechod, jelikož jim známý ukázal OS, který vypadal jako omalovánky s dynamickými okny. Řešit nějaké potíže před několika lety pro mě znamenalo jít na fórum, vznést dotaz, počkat až se vybouří skupina „však si to najdi na Google“ (jako bych to už předtím nehledal) a nakonec valit oči na „přikazořádkaře“ s jejich odpověďmi „No to napíšeš do příkazové řádky to a také tamto a ono to možná bude fungovat“ (nefungovalo... Ubuntu se ztracenou lištou šlo kvůli tomu z mého počítače pryč o rok později).

Roky ubíhaly a pokaždé se čas od času objevila nějaká ta distribuce u mě na disku, aby pár dní na to zmizela (nebo tam ležela, ale byla nepoužívaná). Naposledy to bylo nové vydání Ubuntu 10.04, které se mi zdálo až příliš „sociální“ a za boha jsem si nemohl zvyknout, jak na dva panely (jeden nahoře a druhý dole... proč to nespojili do jednoho, aby se ušetřilo místo?), tak na přesun tlačítek min, max, close doleva po stylu jablíček. Je pravda, že horní lišta šla dát do původního vzezření, ale po přečtení návodu jak na to mě přešla chuť cokoli dělat.


Můj zatím poslední pokus o „přičichnutí“ k Linuxu se odehrál dnes a zatím jsem relativně spokojen. Ráno jsem se nudil a tak mě napadlo vyzkoušet Minut 9 Isadora, který vychází právě z Ubuntu, nicméně cílí na „začátečníky“, neboli windows-like uživatele a není „sociální“.

Pro ty, kdo nemají s Linuxem žádné zkušenosti a nabyli dojmu, že s touto distribucí to už půjde samo mám špatnou zprávu. Nepůjde. Pokud jste získávali téměř všechny své zkušenosti z Windows, tak migrace na Linux ještě dost dlouho nebude nic jednoduchého. Především nezvyk na nové aplikace (pokud nejsou multiplatformní nebo se vám nepodaří najít odpovídající alternativu) a nedostatek návodů. Linuxových distribucí je totiž takové obrovské množství, že najít univerzální klikací návod není možno (tak jak je zvykem u Windows) a pokud jste byli zvyklí si přizpůsobit systém několika kliky, tak v této oblasti stále ještě nepochodíte.

Pokud by jste se po přečtení předešlého textu rozhodli pro vyzkoušení některé Linuxové distribuce, tak vám dám několik rad.
 1. Linux je poměrně flexibilní systém, což znamená, že si jej můžete vyzkoušet v live verzi a poté nainstalovat. Pokud jste na Windows 7, tak je instalace Linuxu z USB disku nebo CD hračka.
  - stáhněte si distribuci (například: http://www.linuxmint.com/download.php nebo http://www.ubuntu.cz/ziskejte/stahnout) o které si myslíte, že vám vyhovuje (nejčastěji ji seženete ve formátu .ISO)
  -stažený soubor vypalte jako „obraz“ na CD/DVD (ve Windows 7 hračka) nebo pomocí programu LiLi USB Creator na adrese http://www.linuxliveusb.com/ vytvořte live USB disk
  ---Pozor: Pokud svůj počítač připojujete k internetu pomocí wifi nebo nějakého HW, který potřebuje speciální ovladače, stáhněte si je raději předem. Ušetří vám to později spousty starostí.
 2. Restartujte počítač a v BIOS si nastavte bootování z CD/DVD popřípadě USB flash disku (nejčastější klávesy jsou: delete a F12).
 3. Až vám naběhne instalace (nebo live CD/USB), vše si pořádně pročtěte a promyslete. Pokud si nejste nejsi a nemáte svá data zálohovaná, raději se koukněte na instalační návody výrobce (například: http://wiki.ubuntu.cz/Instalace). Obecně je ovšem instalační proces +- tak primitivní jako u Windows Vista/7.
 4. Po restartu na vás při bootování vyskočí nejspíše GRUB s tím, aby jste si vybrali jaký OS hodláte spustit. Pokud chce nastavení toho výběru změnit, máte několik možností. Buď upravíte soubor \boot\grub\grub.cfg (toto vám poradí většina lidí na fórech, pokud se jich zeptáte na nastavení GRUB), což nedoporučuji již jen z důvodu, že po otevření na vás vybafne „# DO NOT EDIT THIS FILE“. Pokud se nechce pouštět do editování souboru, kterému nerozumíte u kterého není doporučena editace, měli by jste sáhnout raději po „klikačce“ jako je StartUp-Manager nebo v Mint 9 „Správce spouštění“ v menu „Správa“.


Jak vidíte instalace Linuxu není zase tak těžká (většinou) a s trochou snahy ji zvládne i začátečník. To ovšem není to nejdůležitější. Hlavní je se seznámit s odlišnostmi Linuxu od Windows a ujasnit si, jaký OS budete používat primárně. Pokud již vlastníte licenci na Windows a nemáte žádné pádné důvody přecházet na jiný operační systém (kromě zvědavosti) doporučuji držet se spíše na Microsoftí straně a na Linux kouknout spíše jak tak, aby jste věděli že existuje i něco jiného (možná se vám tučňák zalíbí). V případě, že máte počítač bez OS a nechce se vám investovat do Windows, zvažte zda-li by nebyl Linux lepší variantou. IM, email, web browser a Office (myšleno OpenOffice.org) a další základní nástroje jsou dle mého názoru velice dobře stravitelné i pro „windowsácké“ uživatele.


Na druhou stranu se v současné době nedá přejít na Linux, pokud na svém počítači děláte nějakou specifickou práci, ke které potřebuje například MS Office, 3DS MAX, Photoshop atd. Wine je sice zajímavá věcička, ale pro komerční práci ne zrovna dobře využitelná. S programy jako Photoshop se můžete rozloučit a co jsem tak zkoušel, většina „normálních“ programů jako ZAV, Trillian sice jedou, ale ne na 100%. Vlastně mi připadá, že jedou jen tak tak (některé věci nefungují, grafika vypadá divně atd.)

Často diskutovaným tématem jsou také ovladače. Fáma, že na Linux nejsou ovladače je opravdu jen fáma. Jistě že při prvním startu nepojede vše (i Windows si musí stáhnout nějaké ty drivery většinou), ale pokud se budete držet mé rady a stáhnete si předem ovladače alespoň k té části HW, aby jste měli přístup na internet, tak by neměl být problém. Je pravdou, že ovladače nejsou vždy tak vyladěné jak jste byli zvyklí ve Windows a na některé specifické kusy HW nenajdete ovladače vůbec, na druhou stranu na většinou si vystačíte s tím, co se vám nainstaluje při instalaci a poté stáhne přes updater z internetu (rozhodně se nebojte takzvaných „nesvobodných ovladačů“, název to je sice děsivý, nicméně často nemáte na výběr).

Závěrem zle říci snad jen jediné. Linux není Windows, i když se tak některé distribuce snaží tvářit. K tomuto OS zkrátka nepřilne každý a ne pro každého je také vyhovující. Navíc neustálé napadání a osočování uživatelů různých operačních systémů, který OS je lepší mi připadá dětinské a nic neřešící. Je pravda, že ne všichni lidé jsou tak upjatí a krátkozrací, ale spousta jich je. Jak podivných „příkazořádkovců“, kteří musí přes terminál otevírat i mail klienta, tak „Jablečných ovcí“ i vyšinutých „Hulánovců“, pro které je cokoli od MS svaté. Ve skutečnosti je řešení tohoto sporu triviální. Každý ať si používá co chce a co mu vyhovuje. Každý OS má svoje chyby a o žádném se nedá říct, že by byl lepší než ten druhý. Každý OS je zkrátka jiný.

Proč jsem si nainstaloval Linux:

Důvodů jsem měl hned několik. Kromě toho, že jsem velice zvědavý člověk v oblasti IT technologií a SW, tak to pro mě byla (respektive bude) nutnost. Za několik týdnů půjdu studovat první ročník na VUT FIT a co jsem slyšel, tak tam se s Linuxem dělá skoro pořád. Tudíž se mi znalost Linuxu bude hodit. Navíc na programování v C/C++, IM komunikaci, mail a web Mint rozhodně stačí. Ale i přesto si nemyslím, že by se Linux stal mým primárním OS. Jakožto 3D grafik se neobejdu bez pořádného SW (ruku na srdce Blender není zrovna můj typ oblíbené aplikace) a upravovat RAW fotografie na Linuxu jsem ještě neviděl (a Gimp jsem si oblíbil asi stejně tak jako Blender). Zkrátka Photoshop, MS Office (ano mám rád ribbon a klidně si za něj připlatím), Total Commander, spektrální rendering a vyšší výkon Windows 7 s novým HW válcuje v této oblasti Linux. Na ostatní věci předpokládám, že mi bude Isadora nebo podobná distribuce stačit.

Postřehy:
 1. Na Linux sice zatím nejsou žádné opravdové viry, ale to neznamená, že je bez děr. Na Windows je naopak spousta virů, ale za poslední 4 roky jsem žádný nechytil.
 2. Připadá mi, že Windows 7 umí lépe využít moderní HW a je šetrnější k NB (s Linuxem mi pořád fouká větrák jak zběsilý: Acer Aspire 7745G-726G64Mn).
 3. Pokud pracujete na nějaké práci a musíte od svého PC, není nic lepšího než si udělat přenositelnou flashku s Linuxem a SW, který potřebujete (jednoduché, rychlé a účinné).
 4. Linux Mint 9 se mi načítá přibližně stejně dlouho jako Windows 7. Existují ovšem i speciální odlehčené distribuce (viz. Google Chrome OS).
 5. Názor, že Linux se nemusí restartovat nebo o hodně méně než Windows je jen fáma. Ve skutečnosti je to přibližně stejné (Linux si možná o restart neřekne, ale bez něj se změny stejně v určitých oblastech neprojeví). Windows 7 nejsou Windows 95 a Linux se také posunul o kus dopředu.

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Zdravím.
Souhlasím se vším co jsi napsal. Také jsem již zkusil několik dister Linuxu, ale vždycky jen na pár dní. Ale zrovna teď se mi po něm nějak zastesklo, tak jsem hledal,co by se tak dalo vyzkoušet a ejhle, nainstaloval jsem vedle Win7 nový Linux Mint 10 a světe div se, on se mi celkem zamlouvá. Jednoduché a intuitivní rozhraní, až na tv kartu jsem hned všechno rozchodil (k té se ještě budu vracet, snad to půjde), i bezdrátovou tiskárnu HP (což byl dříve dost problém), takže jsem mile překvapen a všem začátečníkům kteří si chtějí Linux vyzkoušet, vřele doporučuji. Jen pro upřesnění - Win7 zůstává nadále mím primárním OS. Vydrží napořád????
Libor