pondělí 30. května 2011

VUT - FIT: První semestr

Dnes mi byla opravena poslední semestrální písemka, tak mám konečně čas napsat text, který jsem již hooodně dlouhou dobu odkládal. Vím, že je už konec května a já budu psát o zimním semestru, ale třeba to bude užitečné pro někoho, kdo právě teď maturuje (jo, dneska rozvezli modré maturitní bedny, tak se snažte. :-D ).

"Když jsem se před rokem rozhodoval, co dál dělat, pekařina pro mě byla jasná volba..." respektive byl jsem přijat na Fakultu informatiky Masarykovy univerzity a na Fakultu informačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Rozhodl jsem se nakonec pro VUT - FIT, jelikož je zaměřena prakticky (na rozdíl od MUNI, kde je hromada teorie a nakonec vám dají titul Mgr) a navíc jsem na FIT na dni otevřených dveří, kde byla pěkná prezentace toho, že jsou z přednášek dělány záznamy a live streamy atp. Nedělal jsem si iluze, že by FIT byla zrovna fakulta, která se dá vystudovat levou zadní, ale to jak ji prezentovali na DOD vypadalo poměrně optimisticky.

Každopádně koncem září jsem se sbalil, přestěhoval pár věcí na Palačák a hurá do školy. To jsem ještě netušil, jakou "zábavu" následujících měsících zažiji. Především úvodní přednášky byly zajímavé. Většina přednášejících nám totiž ukazovala, kolik lidí vyhodili minulý rok. Grafy to byly vážně pozoruhodné (u některých předmětů), ale připadalo mi to zvládnutelné. Přeci jenom budu mít k dispozici spousty studijních materiálů, když onemocním tak streamy, angličtina není požadovaná při přijetí na školu programování také ne. Ti z vás, kteří si myslí "jo, tak to je v pohodě" a půjdou na tuto školu, velice rychle vystřízliví. Bez středně pokročilé znalosti angličtiny se zde člověk neobejde. Kromě toho, že prakticky všechny věci na počítači jsou anglicky, tak zeptáte-li se na něco doktoranda v laboratořích nebo na oficiálním fóru, odkáže vás na manuálové stránky Linuxu, popřípadě vám pošle odkaz na nějakou stránku v angličtině. Pokud upozorníte na fakt, že angličtina nebyla požadovaná a že umíte jen němčinu, tak se vám na oficiálním fóru k projektu prakticky vysmějí a odkáží na Google Translate.

Jestliže onemocníte a nemůžete na přednášku, tak máte smůlu. Streamy byly zakázány, záznamy se sice pořizuji, ale nezveřejňují, kdo pořádně nepochopil látku na hodině, tak ze slidů to je velice obtížné a pokud čekáte kvalitní oporu, tak máte smůlu a sami přednášející vám řeknou, že je zastaralá a nemáte se z ní učit. Toliko tedy úvod a nyní na popis jednotlivých předmětů.

IZP: Základy programování
Zde je slovo "základy" poněkud zavádějící, jelikož moc základů nedostanete. Na začátku semestru sice existuje kurz, kde vám jakože vysvětlí o čem Céčko je, ale už nikomu nevysvětlí v čem vlastně programování spočívá a jak se má postupovat při tvorbě algoritmů a řešení složitějších úloh. Kdo nikdy předtím neprogramoval, nebude stejně vědět o čem je řeč a kdo na programování nemá ani buňky, tak tam ani chodit nemusí. Ale zase pokud má člověk s programováním nějaké, byť letmé zkušenosti, tak se zde něčemu přiučí.

Co se týče přednášek, doporučuji chodit k přednášejícímu, který se jmenuje po jednom jehličnatém stromu. Jede sice jak drak, ale ví o čem mluví a celkem pěkně demonstruje na praktických příkladech.

K projektům napíši asi jen to, že to je masakr. Kdo je už od začátku nedělá poctivě a sám (to znamená strávit nad tím desítky hodin), tak se s touto školou může velice rychle rozloučit. Už u prvního projektu, kde jsme měli naprogramovat komprimaci textu (ano komprimaci textu a to jsme ani pořádně nevěděli, co to jsou podmínky a iterace) bylo vidět, kdo vyletí a kdo ne. Byli zde i tací, kteří měli jakože "doučování" u někoho staršího, ale ve skutečnosti jim ty projekty psal a sami nic neuměli. A když poté "doučovatel" někam odjel nebo neměl čas, tak dotyčný vyhodil několik stovek komínem, neměl projekt, neudělal tedy předmět a mohl si rovnou balit kufry.

Dalším projektem bylo počítání kotangentu a podobných matematických srand, pomocí Taylorové série + optimalizace výpočtu (doporučuji nasimulovat Taylorovu sérii ve Wolframu, podívat se jak to funguje a až poté optimalizovat). Třetí program měl procházet nějaké bludiště, osmi měrky, bubliny atd. V zadání bylo, že kdo implementuje bubliny ve 3D, dostane bonusový bod navíc. Implementoval jsem tedy 3D bubliny, fungovaly bezchybně, ale jelikož jsem z ostatních částí programu neměl 100% funkčních, tak mi opravující nepřidal ani ten jeden bonusový bod. Tehdy mě to opravdu potěšilo. :-/ Poslední projekt před Vánoci, bylo české řazení seznamů. A aby to nebylo tak jednoduché, tak byla zakázaná lokalizace, funkci na porovnání stringů jsme si museli vymyslet sami a seznamy také. Do toho se už klasicky starat o alokaci a dealokaci paměti atp. Nakonec mi vše fungovalo, tak jak mělo, ale jelikož se mi v jednom specifickém případě nedealokovala trocha paměti (co si pamatuji ,tak to bylo v rámci maximálně několika bajtů), tak jsem přišel celkem o hromadu bodů.

IAS: Asemblery
Celkem normální předmět. Člověk se tam učí, jaké instrukce má procesor atp. Rozhodně to není nic, co by nějak nadchlo, ale musí se nechat, že některé pasáže byly zajímavé a budou se hodit v budoucnu při programování. Každopádně předmět pokročilé asemblery si již raději nezapíši. :-)

IDA: Diskrétní matematika
Na cvičení mě měl pan (teď hromada titulů) K. a na přednášky jsem chodil k (nějaké tituly) D. Paní D. byla příjemná, vyše pěkně vysvětlila a i když mě ta matika nebavila, alespoň jsem neměl nutkání utíkat z přednáše a dokone jsem se přinutil na ní vstávat už v 5:30 ráno. Čas od času sem zavítal také na přednášky pana K., kde bylo vidět, že tomu opravdu rozumí a je na matiku neuvěřitelná bedna, nicméně asi právě proto jsem jeho výkladu vůbec nerozumněl a nebyl jsem zdaleka jediný. Spíše by bylo velice obtížné najít někoho, kdo by jeho výkladu rozumněl. Sic nevím, k čemu mi tato matika byla a bude, tak za ní mám 7 kreditů, jsem rád, že ji mám a osobně považuji pana K. a paní D. za skvělé vyučující (ten komu bude chybět nějaký ten bodí do lepší známky pozná proč jsou tak oblíbení. :-D ).

IUS: Úvod do softwarového inženýrství
Jeden z největších filstrů na škole. Když jsem šel psát semestrální test, tak snad většina lidí, co jsem tam potkal byli druháci, kteří tento předmět opakovali. :-D Osobně si myslím, že tento předmět přišel moc brzy, jelikož pokud není spjatý s nějakým teamovým projektem, tak mu zcela chybí praktická část a jedná se pouze o terii, kterou se člověk musí učit z nic neříkajích slidů. Navíc přednášky jenoho z přednášejích jsou ve stylu předčítání pohádek na dobrou noc. Nic neříkající monolog, kde pouze přečte slovo od slova to, co je napsané na už tak nic neříkajích slidech.

A celkově k IUS? Navrhovat programy v UML mi příjde užitečné, možná bych se tím chtěl i někdy zabývat, ale tak jak nám to bylo podáno, tak se jedná o nic neříkající nudu, která akorát vyhodila spoustu lidí ze školy.

ITO: Teorie obvodů
Obsah předmětu? Viz název. Počítají se napětí, proudy, sestavují diferenciální orvnice atp. Prostě něco, co nemůže nikoho bavit. Tedy za předpokladu, že ten předmět nevyučuje pan docent Kunovský (Doc. Ing. Jiří Kunovský, CSc), který pořád vtipku a je na fakultní poměry veliký lidumil. Dokonce, když byl toální fail u semestrální zkoušky, tak nám místo lyžování vykládal v čem jsme dělali chyby na písemce. Sečteno podtrženo, náplň předmětu mě nebavila, samotný předmět ovšem ano.

Žádné komentáře: